Spring til indhold

Det tilbyder jeg

FOREDRAG: VORES VILDE FORBRUG

Et nuanceret og interessant foredrag om verdens forbrug på godt og ondt (aftryk på natur og miljø, forsyningskæder, sjældne jordarter, børnearbejde, Grønlands mineraler, indfødte folk, datacentre og AI, cirkulær økonomi m.m.). Et foredrag om det der tales om i medierne, og ikke mindst det som få taler om. Hvilke ingredienser indgår i din mobil? Hvor kommer de fra? Hvor meget er der tilbage af dem i naturen? Hvad gør vi når der ikke er mere af dem i naturen (for den tid kommer)? Det er eksempler på spørgsmål og problemstillinger der tages op i foredraget, der som udgangspunkt tager ca. 45min + spørgsmål.

Foredraget er ikke et formelt, videnskabeligt foredrag fyldt med statistikker og data, men derimod et rigt illustrereret og helt unikt foredrag der søger at sætte tanker i gang i publikum mere end at forsøge at komme med løsninger og svar. Foredraget er målrettet unge og voksne og er som udgangspunkt ikke børnevenligt.

Kontakt mig om dine/jeres behov og få et uforpligtende tilbud.

TV, REKLAMER, RADIO M.M.

Jeg deltager gerne i TV-produktioner, reklamer, radio m.m., f.eks. har jeg været med i podcasts, live-radio på P3, samt flere gange live på det tidligere Radio LOUD (live fra krystaljagt i Norge).

Afsnit 3 “Et stenet afsnit” og beatboxing i podcasten “2 fluer med 1 net” (2022). Podcasten er produceret af produktionsselskabet Videnslyd for Teknik & Miljø i Aarhus kommune.

“De sidste sten” (deltagelse som ekspert, Zetland d. 7/7 2022): 800 kilo sjældne sten blev stjålet fra et dødsbo. Min jagt på tyven begynder her (1/3) (zetland.dk)